Liečba prostatitídy

Zápal prostaty (prostatitída) je častý stav, ktorý postihuje viac ako 80% mužov starších ako 30 rokov. Absencia závažných symptómov a neochota navštíviť lekára vedie k nebezpečným komplikáciám a tvorbe chronickej formy. Pravidelné preventívne vyšetrenia umožňujú odhalenie choroby v ranom štádiu. Kliniky IMMA majú všetky podmienky na pohodlné vyšetrenie a liečbu prostatitídy. Kompetentní odborníci vám pomôžu aj v najťažších prípadoch.

Charakteristiky štruktúry a umiestnenia prostaty určujú jej citlivosť na infekcie a zápalové procesy. Erózia príznakov a symptómov prostatitídy vedie k nepostrehnuteľnému progresu, komplikáciám, rozšíreniu postihnutej oblasti do blízkych orgánov. Muži sa často snažia nevšimnúť prejavy choroby, nechcú vyhľadávať lekársku pomoc. Toto správanie prispieva k rozvoju patogénnych procesov. Percento samoliečenia je v tomto prípade extrémne nízke.

normálna prostata, zapálená prostata

O prostate

Prostata je jedným z najdôležitejších orgánov človeka, ktorý do značnej miery určuje kvalitu života.

Je to osamelá žľaza umiestnená na dne močového mechúra. Skladá sa z dvoch lalokov spojených isthmom. Základné funkcie prostaty:

 • produkcia tekutiny, ktorá riedi spermie a pomáha vytvárať prostredie vedúce k aktivite spermií;
 • riadi močenie. Prostata prilieha na močovú trubicu a pôsobí ako zvierač;
 • chráni močový mechúr pred stúpajúcou infekciou.

Akékoľvek nezrovnalosti v práci žľazy spôsobia problémy v oblasti genitálií, procesoch močenia. To vedie k prudkému poklesu kvality života. Včasná liečba prostaty u mužov zabráni početným komplikáciám a zachová si sexuálnu aktivitu po mnoho rokov.

Príznaky choroby. Čo hľadať?

Prostatitída u mužov sa môže vyskytnúť v dvoch formách: akútna a chronická.

Akútna prostatitída je charakterizovaná nasledujúcim klinickým prejavom:

príznaky prostatitídy
 • intoxikácia tela sprevádzaná zvýšením teploty o viac ako 38 stupňov, celková slabosť, nevoľnosť;
 • silná bolesť slabín vyžarujúca k dolnej časti chrbta;
 • ťažkosti s močením a vyprázdnením

Stav pacienta v tomto prípade vyžaduje urgentnú hospitalizáciu a hospitalizáciu. Vo väčšine prípadov je choroba úplne vyliečená.

Príznaky chronickej alebo kongestívnej prostatitídy sú rozdelené do skupín:

 • bolestivé;
 • sexuálne poruchy;
 • problémy s močením.

Prejavy bolesti v počiatočnej fáze vývoja choroby sú vymazané, môžu vzniknúť a nepredvídateľne vymiznúť. Lokalizované v dolnej časti brucha, siahajúce až po bedrovú oblasť a genitálie. Intenzita môže byť nízka, takže pacient nemusí venovať pozornosť problému.

Dôležité! Bolesť v dolnej časti brucha môže byť príznakom nielen prostatitídy, ale aj iných ochorení močových, reprodukčných systémov a čriev.

Mať problémy v sexuálnom živote je jedným z hlavných príznakov kongestívnej prostatitídy. Ich prejavy sú nasledujúce:

 • znížená sexuálna motivácia;
 • „vymazaný“ orgazmus, nedostatok živých pocitov;
 • znížená alebo žiadna erekcia;
 • bolesť počas ejakulácie alebo ejakulácie;
 • zvýšená neprimeraná nočná erekcia.

Duševné zdravie prispieva k problému. Muž sa začína vyhýbať pohlavnému styku, je tu pocit úzkosti, strachu, neistoty. Negatívne emocionálne pozadie zosilňuje príznaky sexuálnej dysfunkcie.

Poruchy močového systému sú obzvlášť nepríjemné. V počiatočných fázach dochádza k miernemu zadržiavaniu moču počas močenia, potom sa príznaky zosilňujú, bolesť a bodanie, pocit plnosti močového mechúra a časté nutkanie. Takéto prejavy sú vysvetlené skutočnosťou, že zväčšená prostata začína tlačiť na močový mechúr a močovú trubicu.

Je potrebné vziať do úvahy zvláštnosť prejavu týchto príznakov: zvyšovanie príznakov sa môže zastaviť. Tento problém pacient po určitý čas nepociťuje. Tento jav sa vysvetľuje kompenzačnou reakciou svalov močového mechúra. Po krátkej prestávke sa prejavy choroby vracajú, častejšie majú vyššiu intenzitu.

Vývoj chronickej prostatitídy u mužov môže zostať nepovšimnutý niekoľko mesiacov. Neskorá detekcia hrozí s komplikáciami, vyžaduje zapojenie nielen liekov, ale aj chirurgických metód liečby.

Dôležité! Kongestívna prostatitída je často asymptomatická. Aby sa zistila choroba v skorých štádiách, keď je ľahšie liečiteľná, je potrebné podstúpiť pravidelné preventívne vyšetrenia.

Povaha choroby. Rizikové faktory

príčiny prostatitídy

Symptómy a liečba prostatitídy závisia od skutočnej povahy choroby. Existujú dva hlavné dôvody: infekcia a začiatok zápalového procesu.

Blízkosť prostaty k močovému mechúru a močovému kanálu, črevá vedie k prenikaniu infekčných agens do tkanív žľazy. Zdravý organizmus so silnou imunitou je schopný úspešne odolávať infekcii. Prostata sa stáva ochrannou bariérou proti vzostupným infekciám, ktoré môžu ovplyvniť močový systém. V dôsledku nezdravého životného štýlu a preťaženia v panvovej oblasti je táto funkcia oslabená.

Patogénne organizmy vstupujú do prostaty stúpajúcou cestou z penisu, zostupujúcou z močového mechúra, krvou a lymfou. Hlavné zdroje infekcie:

 • najnebezpečnejšie sú sexuálne prenosné infekcie. Zvyčajne sú asymptomatické a poškodzujú telo;
 • cystitída;
 • kolitída;
 • infekcie systému;
 • komplikácie pri akútnych respiračných infekciách, napríklad komplikácie priedušiek.

Hlavné príčiny prostatitídy sú spojené so zlým výberom životného štýlu. Dedičnosť a vrodená predispozícia sú zriedkavé.

Štrukturálne vlastnosti vaskulárneho systému vedú k preťaženiu v panvovej oblasti, krv začína slabo cirkulovať, tkanivá nedostávajú potrebné množstvo kyslíka, v dôsledku čoho sa znižuje ich odolnosť voči chorobám. Okrem toho sa môže hromadiť sekrécia samotnej prostaty, čo spôsobuje zápal.

Kongestívna prostatitída sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • vrodené rysy spojené s vaskulárnou štruktúrou, nedostatočný tonus, slabé venózne chlopne;
 • zranenia vrátane poškodenia chrbtice a miechy;
 • hypodynamia;
 • choroby chrbtice;
 • kŕčové žily, hemoroidy;
 • zlé návyky;
 • hormonálna nerovnováha;
 • s nadváhou;
 • nerovnováha soli.

Poruchy hormonálneho pozadia spôsobujú zmeny v prostatickej žľaze: nadbytok testosterónu vyvoláva jeho zväčšenie a nedostatok - poruchy vo fungovaní.

Zlé návyky spôsobujú poškodenie cievneho systému. Alkohol spôsobuje zúženie malých krvných ciev a nikotín vedie k smrti krvných ciev. Slabý prietok krvi prispieva k rozvoju patologických javov v orgánoch, oslabuje ich ochranné funkcie.

Nečinnosť alebo sedavý spôsob života, práca v sede alebo v stoji vedie k stagnácii tekutín v panvovej oblasti, žily sú vystavené zvýšenému stresu, v dôsledku vývoja kŕčových žíl, zníženiu ochranných funkcií tela, vzniku rôznych chorôb vrátane zápalu prostaty.

Pri častých hnačkách, kolitíde, nedostatočnom príjme tekutín, nedostatku draslíka v tele dochádza k narušeniu rovnováhy voda-soľ, čo nepriaznivo ovplyvňuje stav prostaty.

Príčiny infekčnej prostatitídy sú promiskuitné sexuálne správanie, časté partnerské zmeny, slabá imunita, komplikácie bežných infekcií, podchladenie.

Štatistika ukazuje omladenie choroby: u mladých mužov a adolescentov sa zaznamenávajú príznaky prostatitídy. Uľahčuje to nosenie tesného oblečenia a spodného prádla, časté podchladenie.

Diagnostické opatrenia

Počas vyšetrenia lekár podozrivý na prostatitídu vedie pohovor s pacientom a vykonáva rektálne vyšetrenie prostaty. Procedúra netrvá dlho a je bezbolestná. Pacient leží na jednej strane, lekár vkladá ukazovák do konečníka. Blízkosť prostaty a čriev vám umožňuje posúdiť jej stav. Zväčšenie žľazy, bolesť pri stlačení sú príznakmi prostatitídy.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú krvné a močové testy, a to vrátane prítomnosti bakteriálnej infekcie, ultrazvuku panvových orgánov; štúdium sekrétov prostaty, analýza hormonálnych hladín.

Základné ošetrenie

Hlavnou liečbou prostatitídy je lieková terapia. Antibiotiká alebo protizápalové lieky sa predpisujú v závislosti od identifikovanej príčiny.

Doplňte základný liečebný režim o vitamínové komplexy, lieky, ktoré posilňujú krvné cievy, hormonálne lieky, ak je to potrebné, imunomodulátory. Fyzioterapia má liečivý účinok.

Niekedy je predpísaný priebeh masáže prostaty, ktorý eliminuje preťaženie, pomáha obnoviť aktívnu činnosť orgánov a zlepšuje prekrvenie. Hodnotenie pacientov naznačuje účinnosť tohto typu liečby. Procedúra trvá najviac päť minút. Najúčinnejšia masáž pri liečbe chronickej a kongestívnej prostatitídy.

Dôležité! Masáž prostaty má množstvo kontraindikácií. Pri akútnej prostatitíde, hnisavom zápale, zhubných nádoroch je tento typ liečby kontraindikovaný.

Chirurgický zákrok je možný iba v extrémnych prípadoch a zvyčajne sa vykonáva u starších pacientov, pretože po excízii postihnutej časti žľazy alebo po jej úplnom odstránení sa môže objaviť niekoľko závažných vedľajších účinkov:

 • neplodnosť;
 • sexuálna dysfunkcia;
 • močová inkontinencia;
 • hormonálna nerovnováha.

Včasná liečba vám umožní rýchlo sa vysporiadať s príznakmi prostatitídy, aby ste predišli život ohrozujúcim a zdravotným komplikáciám.

Preventívne opatrenia

Jednou z hlavných podmienok remisie kongestívnej prostatitídy je zdravý životný štýl. Liečba liekmi pomôže odstrániť príznaky, ale ak sa neodstránia skutočné príčiny, je možné pozorovať relapsy ochorenia na dlhú dobu. Ak chcete zachovať zdravie a vyhnúť sa chronickým chorobám, musíte postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • majú pravidelný sexuálny život s jedným partnerom;
 • správna výživa bez mastných, slaných, vyprážaných;
 • mierna fyzická aktivita;
 • dodržiavanie dennej rutiny, zdravý spánok;
 • opúšťa zlé návyky. Zvyčajne to môže znieť, ale alkohol a nikotín majú extrémne deštruktívny účinok na celé telo.
 • sa vyhnite traseniu, prestávkam a zahrievaniu počas dlhých období jazdy.

Čo sa dá urobiť?

Aby sa zabránilo rozvoju chronickej formy choroby a možných komplikácií, je potrebné podrobiť sa preventívnemu vyšetreniu urológom dvakrát ročne. Je dôležité zaujať zodpovedný postoj pri výbere kliniky a lekára. Asymptomatický priebeh ochorenia vyžaduje starostlivé vyšetrenie, komplex štúdií.

Pravidelné návštevy u lekára nebudú trvať príliš dlho, ale v nasledujúcich rokoch pomôžu udržať zdravie mužov.